Παθολογικός

Αντικείμενο του μαθήματος: Η σύνδεση της βασικής βιοχημικής γνώσης με την Κλινική Παθολογία. Το μάθημα είναι πολυεπίπεδο και περιλαμβάνει πληθώρα ειδικοτήτων.

Περιεχόμενο του μαθήματος: Περιλαμβάνει βασικές αρχές ανοσολογίας, αλληλεπίδραση του ανοσοποιητικού με το νευρικό σύστημα, ανοσολογικούς μηχανισμούς που εμπλέκονται σε αυτοάνοσα ρευματικά νοσήματα, σε παθήσεις δέρματος, σε νοσήματα πνευμόνων και ενδοκρινικά νοσήματα. Καλύπτονται επίσης θέματα σχετικά με ανοσολογικούς μηχανισμούς λοιμώξεων, παθήσεων του νεφρού και φλεγμονωδών νοσημάτων του εντέρου, καθώς και ανοσολογικούς μηχανισμούς για τη σκλήρυνση κατά πλάκας και την κοιλιοκάκη.

Το μάθημα διδάσκεται από Μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών καθώς και Μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Ιατρικής και ειδικότερα της Βιολογίας, Ρευματολογίας, Δερματολογίας, Πνευμονολογίας, Ενδοκρινολογίας, Μικροβιολογίας, Νεφρολογίας, Γαστρεντερολογίας και Παιδιατρικής

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Ο σχεδιασμός του μαθήματος έχει στόχο την ανάδειξη του κεντρικού ρόλου του ανοσοποιητικού συστήματος σε πλήθος ειδικοτήτων. Η υπογράμμιση των βασικών μηχανισμών σηματοδοτεί νέες θεραπευτικές τάσεις. Η διδασκαλία είναι πολυδιάστατη και πολυπαραγοντική.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 7ο