Χειρουργικός

Αντικείμενο του Μαθήματος: Η μεταφορά γνώσεων από τον κόσμο των σύγχρονων εφαρμογών των χειρουργικών ειδικοτήτων που σχετίζεται με την εφαρμογή εξελιγμένων συστημάτων πληροφορικής.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Αναλύονται οι δυνατότητες των σύγχρονων Η/Υ σε σχέση με εφαρμογές στη χειρουργική εμβαθύνοντας σε εφαρμογές έρευνας αλλά και κλινικών αποτελεσμάτων. Φιλοσοφία στην ανάγκη βοήθειας της έρευνας αλλά και της κλινικής πρακτικής από τους Η/Υ. Γενικές αρχές στην υποβοηθούμενη από υπολογιστή Χειρουργική. Ρομποτικές διατάξεις και γενικές αρχές στη Ρομποτική Χειρουργική. Έρευνα και ερευνητικές διαδικασίες που απαιτούν τη χρήση ειδικών υπολογιστικών συστημάτων για τη διεξαγωγή τους. Εφαρμογές στην Ουρολογία. Εφαρμογές στη Μαιευτική-Γυναικολογία. Εφαρμογές στην Πλαστική Χειρουργική. Εφαρμογές στην Ορθοπαιδική. Εργαστηριακές ασκήσεις. Παρακολούθηση επεμβάσεων.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Η μορφή της διδασκαλίας είναι διαδραστική σε συνδυασμό με εργαστηριακές ασκήσεις πάνω στις βασικές αρχές της χρήσης σύγχρονων υπολογιστικών συστημάτων στην ιατρική και περιλαμβάνει παρακολούθηση χειρουργικών επεμβάσεων υποβοηθούμενων από Η/Υ. Ο στόχος του μαθήματος είναι η γνώση από το φοιτητή των επιτευγμάτων της σύγχρονης Ιατρικής Τεχνολογίας, η εμβάθυνση στους σχετικούς μηχανισμούς και η διαμόρφωση ισχυρού γνωσιολογικού υπόβαθρου για περαιτέρω έρευνα.

Παρέχεται από το 7o Εξάμηνο Σπουδών