Χειρουργικός

Αντικείμενο του μαθήματος: Η μελέτη και μεταφορά γνώσεων σχετικά με την λήψη ιστορικού και την κλινική εξέταση ασθενών με προβλήματα από το σύνολο των συστημάτων του ανθρώπινου οργανισμού.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Σημασία της ανατομίας επιφανείας σώματος, της τοπογραφικής ανατομίας και της χρήσης οδηγών σημείων. Λήψη ιστορικού και τεχνικές επικοινωνίας με τον ασθενή. Αντικειμενική εξέταση του δέρματος και των αισθητηρίων οργάνων αναζήτηση των κλινικών σημείων διαταραχών που αφορούν στα συστήματα αυτά. Αναγνώριση εξανθημάτων διαφόρων τύπων. Σημειολογία τοπικών φλεγμονών και λοιμώξεων. Εκμάθηση τεχνικών για την αντικειμενική εξέταση του αναπνευστικού συστήματος. Εξοικείωση με τα κύρια κλινικά σημεία που απαντώνται σε συνήθη νοσήματα των πνευμόνων και του θωρακικού κλωβού. Αντικειμενική εξέταση της καρδίας. Εξοικείωση με τα συνηθέστερα φυσήματα και αντιστοίχηση αυτών με συνήθεις παθήσεις των βαλβίδων και του περικαρδίου. Σημειολογία παθήσεων κοιλιακών τοιχωμάτων και κηλών. Περιγεγραμμένοι όγκοι και διογκώσεις. Οξεία κοιλία. Εξέταση γεννητικών οργάνων και οργάνων ουροποιητικού, δακτυλική εξέταση. Σημειολογία παθήσεων μαστού. Σημειολογία τραύματος (συστηματικές εκδηλώσεις, τραύμα αεραγωγού, τραύμα θώρακα, τραύμα κεφαλής, τραύμα λαιμού, τραύμα κοιλιάς και πυέλου, αγγειακό τραύμα, κακώσεις άκρων). Σημειολογία αγγειακών παθήσεων (αρτηριακών, φλεβικών, παθήσεων λεμφικού). Αντικειμενική εξέταση του νευρικού συστήματος, εκμάθηση των τεχνικών για τη λήψη αντανακλαστικών. Αντικειμενική εξέταση των μυών και των αρθρώσεων και αναγνώριση των συνήθων κλινικών σημείων για τις διαταραχές του ερειστικού συστήματος.

Μορφή και εκβάσεις διδασκαλίας: Το μάθημα διδάσκεται από έδρας και σε συνδυασμό με κλινική άσκηση σε μικρές ομάδες φοιτητών. Οι κλινικές ασκήσεις γίνονται στους θαλάμους της Χειρουργικής και της Παθολογικής Κλινικής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων. Μετά το πέρας του μαθήματος οι φοιτητές θα μπορούν να επικοινωνούν αποτελεσματικά με τους ασθενείς, να λαμβάνουν επαρκές ιατρικό ιστορικό και να κάνουν ολοκληρωμένη κλινική εξέταση. Επίσης θα μπορούν να κάνουν διαφορική διάγνωση για παθήσεις διαφόρων συστημάτων του οργανισμού με έμφαση στις παθήσεις του αναπνευστικού και καρδιαγγειακού συστήματος και στις παθήσεις της κοιλίας.

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 6°