Διαδικασία Έναρξης
Διαδικασία έναρξης διδακτορικού διπλώματος

Δικαίωμα υποβολής αίτησης για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής έχουν κάτοχοι Μ.Δ.Ε. (μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης). Οι απόφοιτοι των τμημάτων Ιατρικής και οι απόφοιτοι τμημάτων πενταετούς φοιτήσεως γίνονται δεκτοί για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής κατ’ εξαίρεση χωρίς Μ.Δ.Ε. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μετά από αιτιολογημένη απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ. μπορεί να γίνει δεκτός ως υποψήφιος διδάκτορας και μη κάτοχος Μ.Δ.Ε. άλλων τμημάτων. Πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. ή ισότιμων σχολών μπορούν να γίνουν δεκτοί ως υποψήφιοι διδάκτορες μόνο, εφόσον είναι κάτοχοι Μ.Δ.Ε.

Ο υποψήφιος που ενδιαφέρεται για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής υποβάλλει σχετική αίτηση στη Γραμματεία του Τμήματος Ιατρικής σε ειδικό έντυπο.

Στην αίτηση επισυνάπτονται υποχρεωτικά τα ακόλουθα απαραίτητα δικαιολογητικά:

1. Αντίγραφο πτυχίου
  2. Αντίγραφο ΜΔΕ (αν υπάρχει)
  3. Βιογραφικό Σημείωμα
  4. Αντίγραφα επιστημονικών εργασιών ή δημοσιεύσεων (αν υπάρχουν)

Οι κάτοχοι πτυχίων ή μεταπτυχιακών διπλωμάτων ΑΕΙ της αλλοδαπής υποχρεούνται να προσκομίσουν βεβαίωση από τον ΔΟΑΤΑΠ αντιστοιχίας/ισοτιμίας με ελληνικά ΑΕΙ.
Σημειώνεται ότι αιτήσεις χωρίς τα απαραίτητα δικαιολογητικά δεν γίνονται δεκτές.