Η HelMSIC - Hellenic Medical Students' International Committee (Ελληνική Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων & Ανταλλαγών Φοιτητών Ιατρικής) είναι μία ανεξάρτητη μη κυβερνητική, μη κερδοσκοπική, μη πολιτική οργάνωση φοιτητών Ιατρικής. Ιδρύθηκε το 1958 και σήμερα αποτελείται από 7 τοπικές επιτροπές, μία σε κάθε Ιατρική Σχολή της Ελλάδας.

Οι δράσεις μας εστιάζονται κατά βάση σε έξι θεματικές οι οποίες αποτελούν και τις διαρκείς επιτροπές μας:

Ανταλλαγές ερευνητικού και κλινικού τύπου: Κάθε χρόνο σε εθνικό επίπεδο πραγματοποιούνται περίπου 400 ανταλλαγές φοιτητών ιατρικής, οι οποίοι ασκούνται για ένα μήνα σε μία πανεπιστημιακή κλινική ή συμμετέχουν σε κάποια έρευνα σε ένα εργαστήριο στο εξωτερικό. Αντίστοιχα, φιλοξενούμε περίπου 450 φοιτητές στην Ελλάδα.

Public Health. Περιλαμβάνει την ενημέρωση της κοινότητας και των φοιτητών ιατρικής σε θέματα Δημόσιας Υγείας όπως ο διαβήτης, η κατάχρηση ουσιών, ο καρκίνος και το κάπνισμα.

Reproductive Health & HIV/AIDS. Ενημέρωση των φοιτητών ιατρικής και μέσω αυτών των νέων για θέματα σεξουαλικής υγείας και δικαιωμάτων μέσω εκπαιδευτικών σεμιναρίων ομοταγούς εκπαίδευσης, θέματα LGBT και ισότητας φύλου.

Human Rights and Peace. Περιλαμβάνει τα ανθρώπινα δικαιώματα στο χώρο της υγείας και την πρόσβαση στη υγεία για ευπαθείς πληθυσμούς. Για τους σκοπούς των παραπάνω ειδικά εκπαιδευτικά σεμινάρια προσφέρονται στους φοιτητές ιατρικής οι οποίοι εκπαιδεύονται ώστε να πραγματοποιούν ειδικά στοχευόμενες και με μετρήσιμη αποτελεσματικότητα παρεμβάσεις στην κοινότητα.

Medical Education. Εστιάζεται σε θέματα ιατρικής εκπαίδευσης και αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών ενώ πραγματοποιούνται και ειδικά workshops εκμάθησης συγκεκριμένων τεχνικών και δεξιοτήτων στους φοιτητές ιατρικής.

Οι τοπικές επιτροπές δραστηριοποιούνται κυρίως με την οργάνωση projects, τα οποία προέρχονται από τις πιο πάνω θεματικές. Γενικούς στόχους έχουν την εκπαίδευση των φοιτητών Ιατρικής σε θέματα που δεν καλύπτονται επαρκώς από το πρόγραμμα σπουδών και την ανάπτυξη των δεξιοτήτων τους, την ενημέρωση του κοινού για θέματα Δημόσιας Υγείας, και την καλλιέργεια της διεθνούς συνεργασίας μεταξύ των φοιτητών Ιατρικής.

Η HelMSIC συνεργάζεται σε σταθερή βάση με οργανώσεις όπως οι Γιατροί χωρίς Σύνορα, οι Γιατροί του Κόσμου,το ΚΕΘΕΑ, η AIESEC, η ACT UP, και πολλές άλλες φοιτητικές και μη οργανώσεις.

Παράλληλα, αποτελεί περήφανο και ενεργό μέλος των IFMSA - International Federation of Medical Students’ Associations και EMSA - European Medical Students’ Association. Μέσα από τη συμμετοχή της στις διεθνείς φοιτητικές οργανώσεις, η HelMSIC αποτελεί τη φωνή των Ελλήνων φοιτητών ιατρικής στο εξωτερικό και το βασικό δίαυλο επικοινωνίας, συνεργασίας κι εκπαίδευσης.

Η ενασχόληση κάθε φοιτητή ιατρικής με την HelMSIC του προσφέρει την μοναδική ευκαιρία να αξιοποιήσει δημιουργικά και ουσιαστικά τον ελεύθερο χρόνο του προς όφελος των συμφοιτητών του και της κοινωνίας. Παράλληλα ο ίδιος καταφέρνει να αποκτήσει μοναδικές επικοινωνιακές και οργανωτικές δεξιότητες και να έρθει σε επαφή με φοιτητές ιατρικής από όλο τον κόσμο.

Εάν λοιπόν θέλεις να μας γνωρίσεις καλύτερα δεν έχεις παρά να προσεγγίσεις τα ενεργά μας μέλη στη σχολή σου ή να στείλεις ένα email στο info@helmsic.gr Δεν απαιτείται κανενός είδους εγγραφή καθώς όλοι φοιτητές ιατρικής είναι μέλη μας.

Ιστοσελίδα