Αντικείμενο του μαθήματος: Η παρουσίαση των βασικότερων τεχνικών και πειραματικών διατάξεων που χρησιμοποιούνται για την ανάπτυξη νέων φαρμάκων. Επίσης, αναφέρονται οι αρχές που ακολουθούνται στον προ-κλινικό αλλά και τον κλινικό έλεγχο φαρμάκων.

Περιεχόμενο του Μαθήματος: Περιλαμβάνει τα διάφορα πειραματικά μοντέλα που χρησιμοποιούνται για τις in vivo αλλά και τις in vitro μελέτες που γίνονται κατά την διάρκεια του προκλινικού ελέγχου μιας φαρμακευτικής ουσίας. Αναφέρονται τα είδη των πειραματοζώων που χρησιμοποιούνται κατά περίπτωση, αλλά και οι συνθήκες που απαιτούνται κατά την ανάπτυξη και διατήρηση του ζωικού στελέχους, ώστε τα πειράματα να οδηγούν σε αξιόπιστα συμπεράσματα. Παρουσιάζονται οι βιοχημικοί, μοριακοί κι άλλοι βιολογικοί έλεγχοι της αποτελεσματικότητας και πιθανής τοξικότητας μιας νέας φαρμακευτικής ουσίας. Πειραματικές διατάξεις για τον έλεγχο της πιθανής κεντρικής δράσης ενός φαρμάκου επίσης, συμπεριλαμβάνονται. Αναπτύσσονται οι αρχές και βασικές διαδικασίες της παρασκευής βιοτεχνολογικών φαρμάκων και διαγνωστικών. Oι βασικές αρχές που διέπουν τις κλινικές δοκιμές και την γονιδιακή θεραπεία επίσης παρουσιάζονται.

Μορφή διδασκαλίας και αξιολόγηση φοιτητών: Το μάθημα γίνεται από έδρας με power point παρουσιάσεις. Επίσης, γίνονται επισκέψεις στο εκτροφείο πειραματοζώων του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κατά ομάδες των 5 ατόμων, κατά την διάρκεια των οποίων γίνεται μάθημα και άσκηση των φοιτητών στην φυσιολογία και τους χειρισμούς των πειραματοζώων. Στα πλαίσια αυτού του μαθήματος οργανώνεται εκπαιδευτική εκδρομή σε μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες του εξωτερικού. Η αξιολόγηση των φοιτητών γίνεται βάσει της παρουσίασης μιας βιβλιογραφικής εργασίας πάνω σε νέες φαρμακευτικές προσεγγίσεις νοσημάτων και στην γνώση τους πάνω στην «Ανάπτυξη Νέων Φαρμάκων».

Εξάμηνο εκπαίδευσης: 5ο